Košarka je vrsta timskog sporta. Igra se loptom pomoću ruku. Dve ekipe sastavljene od pet igrača pokušavaju postići što više poena ubacivanjem lopte kroz obruč protivničkog koša po određenim pravilima. Pobednik je ekipa koja postigne više poena.
Tokom vremena košarka je razvila uobičajene tehnike šutiranja, dodavanja i vođenja, kao i pozicije igrača i napadački i odbrambeni mehanizam. Dok se uobičajena takmičarska košarka odvija pod strogim i tačno određenim pravilima, razne varijacije košarke učinile su košarku bližu igračima i s manjim brojem pravila. Košarka je jedan od najgledanijih sportova na svijetu.
Dok je takmičarska košarka isključivo dvoranski sport koji se odvija na terenu za košarku, manje regulisane vrste košarke mogu se igrati i kao spoljni sport na podlogama različitim od parketa, koji je standard za takmičarsku košarku.
Istorija
Početkom decembra 1891 Džejms Nejsmit kanadski doktor na Univerzitetu Makgil i profesor fizičkog vaspitanja osmislio je novu igru na zatvorenom terenu koja bi služila za održavanje kondicije učenika tokom dugih zima. Odbacio je mnoge predložene igre s objašnjenjem da su pregrube ili nepotpune, i na kraju je modifikovao dečju igru Patka na kamenu, prilagodio je nekoliko sportova u jednu cjelini i napisao je jednostavna pravila. Koš je stavio na visinu od 3,05 metara. Taj koš se razlikovao od današnjeg po tome što je imao čvrsto dno, dok današnji koševi imaju mrežicu koja propušta loptu. Dok su koševi imali čvrsto dno, svaki put nakon postignutoga koša lopte su se morale izbijati iz koša. Nejsmitova nova igra bila je vrlo slična rukometu koji je nastao otprilike u isto vrijeme kao i košarka, krajem 19-og vijeka.
Košarka se dans s pravom naziva kraljicom zimskih igara sa loptom.
Da bi izdržali tempo igre, izbjegli kontakte s igračima iz suparničkog tima i bez greške ubacivali lopte kroz koš potrebna je velika doza izdržljivosti, motiviranosti, te borbeni timski duh. Košarka je puno više od igrača, terena, suca i lopte. Košarka je strast, emocija i ljubav igrača na terenu i njenih obožavatelja na tribinama i ispred ekrana.
Košarkom se danas profesionalno bavi oko milijun sportaša i sportašica na svijetu, a mnogo više ljudi rekreativno uživa u igri pod obručem jer je ovaj sport, osim opće dobrobiti za naše tijelo, služi i kao prevencija raznim bolestima. Moramo naglasiti da bavljenje ovim sportom ima višestruke benefite. Nabrojat ćemo samo neke:
poboljšava psihosomatski i kognitivni razvoj, zadovoljava potrebu za kretanjem i igrom, redom, poretkom i samopoštovanjem te razvija osjećaj sigurnosti i pripadnosti.